lapset / children 100m (4-5v/yr, 2013-2014)

pojat / boys

1. Niilo Valkeisenmäki, Multia 0.32,5
2. Topi Kallioniemi, Ähtärin Urheilijat 0.36,0
3. Urho Kuukkanen, Petäjäveden Petäjäiset 0.40,4
4. Manu Ilvesaho, Multia 0.49,7
5. Oskari Saari, Ähtärin Urheilijat 1.34,7
6. Tuure Tiihonen, Jyskä 1.40,0

tytöt / girls

1. Iida Koppelomäki, Multia 0.35,9
2. Esther Lamminaho, Ylä-Kintaus 0.47,9
3. Lotta Jalava, Multia 1.40,0
4. Mette Tiihonen, Jyskä 1.42,8
5. Hilda Sipilä, Virtain Urheilijat DNF

pojat / boys

1. Tristan Fomatskin, Tribolt Team 0.23,0
2. Kaarlo Laajanaho, Multia 0.28,9
3. Emil Humppi, Team Rynkeby 0.29,3
4. Topias Haavisto, Ähtärin Urheilijat 0.36,2
5. Ruuben Liukkonen, Multia 0.38,5
6. Noel Kekälinen, Multia 0.44,6

tytöt / girls

1. Milja Collin, Multia 0.24,1
2. Emilia Kulmala, Multia 0.29,3
3. Nella Haavisto, Ähtärin Urheilijat 0.29,8
4. Selma Lahtinen, Keuruu 0.30,1
5. Minea Sipilä, Virtain Urheilijat 0.30,1
6. Silka Viinikka, Ähtärin urheilijat 0.31,7
7. Maisa Ilvesaho, Multia 0.33,2
8. Martta Pekkanen 0.37,7
9. Edith Lamminaho, Ylä-Kintaus 0.39,1

pojat / boys

1. Nuutti Laaja, Sinervän koulukeskus 0.20,3
2. Matias Haavisto, Ähtärin Urheilijat 0.20,7
3. Jaakko Heikkinen, Sinervän koulukeskus 0.23,9
4. Kaapo Vanhanen, Sinervän koulukeskus 0.24,2
5. Ilmari Saari, Ähtärin Urheilijat 0.24,4
6. Ilmari Tuomela, Ähtärin urheilijat 0.24,8
7. Matias Sipilä, Virtain Urheilijat 0.26,2
8. Daniel Kilponen, Ähtärin Urheilijat 0.27,4
9. Nooa Vehkomäki, Sinervän koulukeskus 0.27,4
10. Joni Vahtera, Sinervän koulukeskus 0.27,5
11. Aatuli-Ilmari Salo, Sinervän koulukeskus 0.32,7
12. Leo Ojala, Sinervän koulukeskus 0.44,3

tytöt / girls

1. Elsa Lahtinen, Keuruu 0.20,7
2. Venla Merisalo, Ähtärin Urheilijat 0.21,3
3. Biancca Huotari 0.21,9
4. Elli Koppelomäki, Multia 0.23,2
5. Olivia Paarlahti, Sinervän koulukeskus 0.24,3
6. Reetta Hautala, Ähtärin Urheilijat 0.24,6
7. Miida Viinikka, Ähtärin Urheilijat 0.25,9
8. Jenny Rautiainen, Sinervän koulukeskus 0.26,1
9. Iines Terho, Sinervän koulukeskus 0.27,5
10. Viivi Lampinen, Sinervän koulukeskus 0.29,1
11. Ronja Viitasalo, Sinervän koulukeskus 0.29,7
12. Nelli Saarinen, Sinervän koulukeskus 0.30,5
13. Veera Saxlund, Sinervän koulukeskus 0.33,8
14. Maisa Roponen 0.35,1
15. Sylvi Lehtomäki, Sinervän koulukeskus 0.36,8
16. Juuli Jalava, Sinervän koulukeskus 0.37,4
17. Julianne Huovinen, Sinervän koulukeskus 0.44,5

pojat / boys

1. Iisakki Vierikko, Ketkupolkka 1.08,1
2. Luka Ahonen, Sinervän koulukeskus 1.09,6
3. Kalle Karja, Sinervän koulukeskus 1.14,0
4. Roni Puronaho, Pihlajavesi 1.16,8
5. Jeeli Rönkkö, Sinervän koulukeskus 1.17,4
6. Rene Puronaho, Pihlajavesi 1.19,6
7. Veeti Pehkonen, Sinervän koulukeskus 1.23.5
8. Joona Hänninen, Sinervän koulukeskus 1.25,2
9. Tito Vuoksenranta, Petäjävesi 1.25,2
10. Aaku Lehtomäki, Sinervän koulukeskus 1.27,8
11. Riku Närhi, Sinervän koulukeskus 1.29,1
12. Teemu Linna, Sinervän koulukeskus 1.35,5
13. Anton Kivelä, Sinervän koulukeskus 1.45,0
14. Niilo Siekkinen, Sinervän koulukeskus 1.49,0
15. Rasmus Huotari DNF

tytöt / girls

1. Selina Hirvilampi, Ähtärin Urheilijat 0.52,9
2. Saima Kallioniemi, Ähtärin Urheilijat 0.57,1
3. Pinja Viinikka, Ähtärin Urheilijat 1.01,5
4. Petra Koskela, Sinervän koulukeskus 1.02,3
5. Minttu Saari, Ähtärin Urheilijat 1.06,8
6. Siiri Hautala, Ähtärin Urheilijat 1.09,6
7. Isabella Huotari 1.10,6
8. Enni Salenius, Sinervän koulukeskus 1.13,6
9. Mira Teivaanmäki, Ähtärin Urheilijat 1.16,6
10. Adalmiina Mattila, Jyväskylä 1.17,1
11. Martta Liukkonen, Sinervän koulukeskus 1.19,6
12. Anniina Lehtola, Multia 1.20,6
13. Siina Salo, Sinervän koulukeskus 1.24,6
14. Riitu Putkimäki, Sinervän koulukeskus 1.24,9
15. Aino Vehkomäki, Sinervän koulukeskus 1.25,7
16. Jenna Rajalin, Petäjävesi 1.27,0
17. Sara Roponen 1.32,8
18. Anna-Liisa Viksilä, Sinervän koulukeskus 1.51,2
19. Anni Laurinen, Sinervän koulukeskus DNF

pojat / boys

1. Iiro Koskela, Sinervän koulukeskus 0.49,5
2. Riku Kankaala, Leppävirran Urheilijat 0.52,7
3. Aarne Juntunen, Sinervän koulukeskus 1.00,6
4. Konsta Kuukkanen, Petäjäveden Petäjäiset 1.05,0
5. Jussi Peltonen, Jyväskylä 1.16,5
6. Roope Lehtomäki, Sinervän koulukeskus 1.18,8

tytöt / girls

1. Ilona Yltiö, Ähtärin Urheilijat 0.49,4
2. Milla Lappi, Sinervän koulukeskus 0.50,3
3. Justiina Juntunen, Ketkupolkka 1.01,2
4. Emma Kari, Sinervän koulukeskus 1.04,0
5. Maria Kekälinen, Sinervän koulukeskus 1.05,4
6. Helmi Miettinen, Sinervän koulukeskus 1.10,8
7. Kerttu Koppelomäki, Sinervän koulukeskus 1.23,2

pojat / boys

ei osallistujia / no competitors

tytöt / girls

1. Julia Rasi, Äänekoski 0.58,7

erä / heat 1

1. Markku Levänen, Savon Dynamo, Varkaus 0.13,2
2. Toni Hautala, Ähtärin Urheilijat 0.15,2
3. Andrus Järg, Eesti Tõukerattaliit 0.15,8
4. Panda, Ähtäri 0.23,3
5. Ilo Suurmets, Eesti Tõukerattaliit DNQ

erä / heat 2

1. Jussi Lahtinen, Otto-Motor Multia 0.13,0
2. Ari Tuovinen, Traffic Jam 0.14,0
3. Aigar Nuuma, Eesti Tõukerattaliit 0.14,1
4. Mikko Seppä, Team Kainpo 0.15,1
5. Timo Kallioniemi, Ähtärin Urheilijat 0.15,6

erä / heat 3

1. Niko Jalkanen, Jyväskylä 0.13,4
2. Veiko Eomois, Tribolt Team 0.14,0
3. Jussi Ruokonen, Otto-Motor Multia 0.14,2
4. Mikko Hämäläinen, Keuruu 0.14,5
5. Seppo Julkunen, Leppävirran Urheilijat 0.15,5

loppukilpailu / final

1. Jussi Lahtinen, Otto-Motor Multia 0.12,7 *** UUSI MAAILMANENNÄTYS / NEW WORLD RECORD ***
2. Markku Levänen, Savon Dynamo, Varkaus 0.13,3
3. Veiko Eomois, Tribolt Team 0.14,0
4. Ari Tuovinen, Traffic Jam 0.14,3
5. Aigar Nuuma, Eesti Tõukerattaliit 0.14,7
6. Niko Jalkanen, Jyväskylä 0.24,6

1. Markku Levänen, Savon Dynamo, Varkaus 3.20,6 *** UUSI MAAILMANENNÄTYS / NEW WORLD RECORD ***
2. Jussi Lahtinen, Otto-Motor Multia 3.33,8
3. Jussi Ruokonen, Otto-Motor Multia 3.39,2
4. Veiko Eomois, Tribolt Team 3.39,9
5. Ari Tuovinen, Traffic Jam 3.41,8
6. Mikko Seppä, Team Kainpo 3.42,8
7. Aigar Nuuma, Eesti Tõukerattaliit 3.44,1
8. Priit Fomatskin, Tribolt Team 3.46,7
9. Niko Jalkanen, Jyväskylä 3.54,0
10. Andrus Järg, Eesti Tõukerattaliit 4.13,4
11. Sten Elenius, Oravainen 4.39,7
12. Teemu Leivoaro, Team Rynkeby 5.21,1

1. Markku Levänen, Savon Dynamo, Varkaus 1.21,4
2. Aigar Nuuma, Eesti Tõukerattaliit 1.29,4
3. Andrus Järg, Eesti Tõukerattaliit 1.40,5
4. Timo Kallioniemi, Ähtärin Urheilijat 1.45,5

1. Hannu Vierikko, Ketkupolkka 1.24,5
2. Ari Tuovinen, Traffic Jam 1.25,7
3. Mikko Seppä, Team Kainpo 1.28,1
4. Seppo Julkunen, Leppävirran Urheilijat 1.36,0
5. Antonio Petrocchi, Helsinki 1.51,0

1. Harri Santala, Multia 1.34,4
2. Erkki Pyökkimies, Multia 1.46,3
3. Kauko Isomäki, Säynätsalon Puhallusvilla Oy 1.49,1

1. Jussit (Jussi Ruokonen, Jussi Lahtinen), Multia 4.12,0
2. Kainpo.com (Markku Levänen, Mikko Seppä), Varkaus 4.12,9
3. Tribolt Team (Priit Fomatskin, Veiko Eomois), Turku 4.34,8
4. Team Rynkeby (Lauri Anttila, Jani Halinen), Jyväskylä 4.52,5
5. Traffic Jam (Ari Tuovinen, Seppo Koivisto), Kinkomaa 4.57,3
6. Team Potkuralli (Veli-Pekka Ylä-Rautio, Kimmo Kilponen), Töysä 4.58,5
7. Eesti Tõukerattaliit (Aigar Nuuma, Elena Ossimova), Viro 4.59,9

1. Jussi Lahtinen, Otto-Motor Multia 1.50.16
2. Priit Fomatskin, Tribolt Team 1.50.21
3. Markku Levänen, Savon Dynamo, Varkaus 1.50.56
4. Jussi Ruokonen, Otto-Motor Multia 1.51.43
5. Veiko Eomois, Tribolt Team 1.58.34
6. Aigar Nuuma, Eesti Tõykerattaliit 1.58.34
7. Andrus Järg, Eesti Tõykerattaliit 2.10.32
8. Antonio Petrocchi, Helsinki 2.34.35

miehet / men kunto / exercise 10 km

1. Hannu Vierikko, Ketkupolkka 28.50
2. Seppo Julkunen, Leppävirran Urheilijat 29.43
3. Alar Põder 32.01

erä / heat 1

1. Laura Koskela, Otto-Motor Multia 0.14,4 
2. Mirka Lappi, MultiAnts 0.15,2
3. Elina Huotari 0.15,6
4. Linda Halttunen, Ähtärin Urheilijat 0.16,5
5. Jenni Merinen, Espoo 0.17,3

erä / heat 2

1. Minna Koppelomäki, MultiAnts 0.15,4
2. Katri Kotajärvi, Otto-Motor 0.17,1
3. Pirjo Saukkonen, Leppävirran Urheilijat 0.18,4
4. Sirpa Ferretti, Viitasaari 0.18,4
5. Anna Tuomela, Suomen Selänsamoilijat 0.24,0

erä / heat 3

1. Kirsi Kumpula, Otto-Motor Multia 0.16,3
2. Miia Lahtinen, Ketkupolkka 0.16,6
3. Elena Ossimova, Eesti Tõukerattaliit 0.19,0
4. Kylli Karhu, Äänekoski 0.19,9

loppukilpailu / final

1. Minna Koppelomäki, MultiAnts 0.14,7
2. Laura Koskela, Otto-Motor Multia 0.14,9
3. Elina Huotari 0.15,8
4. Kirsi Kumpula, Otto-Motor Multia 0.15,9
5. Mirka Lappi, MultiAnts 0.16,1
6. Linda Halttunen, Ähtärin Urheilijat 0.16,8

1. Laura Koskela, Otto-Motor Multia 4.00,5 *** UUSI MAAILMANENNÄTYS / NEW WORLD RECORD ***
2. Jaana Virkamäki, Multia 4.15,0
3. Noora Lahtinen, Otto-Motor Multia 4.16,2
4. Miia Lahtinen, Ketkupolkka 4.20,9
5. Elina Huotari, Laukaa 4.29,2
6. Kirsi Kumpula, Otto-Motor 4.37,1
7. Elena Ossimova, Eesti Tõukerattaliit 5.11,8

1. Miia Lahtinen, Ketkupolkka 1.41,8
2. Asta Kankaala, Leppävirran Urheilijat 1.48,8

1. Jaana Virkamäki, Multia 1.40,2
2. Pirjo Saukkonen, Leppävirran Urheilijat 1.56,2
3. Sirpa Ferretti, Viitasaari 1.58,4
4. Kylli Karhu, Äänekoski 1.59,3

1. Auli Suomalainen, Multia Team 1.43,3

1. Otto-Motor II (Laura Koskela, Kirsi Kumpula), Multia 4.57,4
2. Multia Team (Auli Suomalainen, Jaana Virkamäki), Multia 5.06,1
3. Otto-Motor I (Katri Kotajärvi, Noora Lahtinen), Multia 5.14,1
4. TR-GM Rynkeby  (Heidi Nousiainen, Susan Humppi), Jyväskylä 5.31,1

1. Laura Koskela, Otto-Motor Multia 2.11.39
2. Elena Ossimova, Eesti Tõukerattaliit 2.16.09
3. Miia Lahtinen, Ketkupolkka 2.28.28

naiset / women kunto / exercise 10 km

1. Noora Lahtinen, Ottomotor 29.49
2. Riitta Pekola, Multia 30.30
3. Asta Kankaala, Leppävirran Urheilijat 34.41
4. Sanna Purokuru, Multia 39.48

1. Team Rynkeby Jyväskylä (Jani Halinen, Anna Kettu, Lauri Anttila), Jyväskylä 2.33,4
2. 1977 (Tomi Mikkilä, Esa Laine, Jouni Leiviskä) 2.35,1
3. Team luuserit (Linda Halttunen, Teija Viinikka, Toni Hautala), Ähtäri 2.36,5
4. No Kyllläpä Hapottaa, Ähtäri (Timo Kallioniemi, Arto Halttunen, Kimmo Kilponen), Ähtäri 2.37,4
5. Team Kivelä (Jukka Kivelä, Sanna Kines, Kati Kivelä) 2.44,5
6. Otto-Motor Multia (Risto Kotajärvi, Seppo Lahtinen, Katri Kotajärvi), Multia 2.46,1
7. Multian kunta (Miia Karja, Anna-Leena Korhonen, Erkki Pyökkimies), Multia 2.51,8
8. OP Multia (Eeva-Liisa Santala, Arto Laitinen, Elina Jalava), Multia 2.52,3
9. Team Traktorit (Ilmari Tuomela, Ilmari Saari, Matias Haavisto), Ähtäri 2.52,8
10. Aasinpotku (Juha Laurila, Lassi Laurila, Sanna Moilanen), Uurainen 2.53,6
11. 197x (Tomi Parkkinen, Make Sulasalmi, Joel Jyrkkä) 2.57,7
12. 1978 (Ari Prättälä, Tero Niskala, Rami Alakotila) 2.58,7
13. Poikain puhku ja puhallus (Eero Laiho, Petri Isomäki, Kauko Isomäki), Säynätsalo 3.04,8
14. Pikkukuukan tölttääjät (Hannah Baumgard, Ari Saniola, Anu Kivelä) 3.05,5
15. Team lumileopardit (Siiri Hautala, Pinja Viinikka, Saima Kallioniemi), Ähtäri 3.18,3
16. Team Kilpurit (Selina Hirvilampi, Minttu Saari, Ilona Yltiö), Ähtäri 3.41,8
17. Team Rynkeby 2 (Laura Kupari, Susan Humppi, Teemu Laivanaro), Jyväskylä 4.20,0

1. Keupa (Timi Huisman, Alexander Arvonen, Kasperi Paarlahti), Multia 2.46,3
2. Team Jälki-istunto (Mika Lappi, Juho Määttälä, Lauri Wannas), Multia 2.59,2
3. Team Karttakeppi (Timo Saxlund, Reima Viitala, Kalle Niemi), Multia 3.02,6
4. AntsHunts (Marja Ladonlahti, Milla Pohjola, Mirka Lappi), Multia 3.26,2
5. Team Esla (Mira Nikkola, Mika Lahtinen, Markku Levänen), Koura 3.41,3
6. MuNaVoi (Johanna Liiten, Hanna Vähämäki, Marjo Kumpula), Multia 3.41,8
7. Jäntti Oy (Tiina Jäntti, Ari Jäntti, Emma Jäntti), Höytiä 3.48,7
8. Haukat (Mika Rajakangas, Miko Saarinen, Roope Lehtomäki), Multia 3.50,5
9. KylläOnnistuu (Mikko Saari, Merja Kiiskinen, Reijo Tallgrén), Tampere 3.53,0
10. Multian Martat (Seija Aspinmaa, Liisa Lehmonen, Seija Aspinmaa), Multia 3.53,6
11. Team Liitutaulu (Erika Manninen, Virve Ruusunen, Sanna Purokuru), Multia 3.55,6
12. Team Teho (Noora Lahtinen, Seija Pohjankoski-Juuti, Hanna Honkonen), Jyskä 3.57,7
13. FC Mursut (Aarne Juntunen, Kerttu Koppelomäki, Iiro Koskela), Multia 3.58,8
14. ROTAT, Multia 4.06,7
15. Puluvärkki Ice (Jarkki Savikko, Janette Heikkilä, Seija Takalo), Raahe 4.18,9
16. Kelkka-Samat (Sanna Lemmetty, Mie Takayoshi, Minna Kajiwara), Keuruu 4.26,4
17. Hurrikaanit (Jonna Lähdeaho, Riitu Putkimäki, Moona Ilvesaho), Multia 4.31,9
18. Petäjäveden Palveluasunnot (Sara Ässämäki, Sirkkis Halttu, Anne Asplund), Petäjävesi 4.38,4
19. Otto-Motor (Kari Pienimäki, Ano Halla-aho, Tapani Rintala), Multia 5.03,3
20. Miedot eturivin rinkelit (Suvi, Heini, Juha), Multia - Mieto 5.08,8
21. Team Miehet (Helmi Miettinen, Minka Viitasalo, Marinka Vehkomäki/Sara Kalliomäki), Multia 5.10,2
22. Nuoret hurjat (Kiril Kortemäki, Arttu Toikkanen, Elias Terho), Multia 5.31,9

paras asu / best outfit

Team Karttakeppi

paras kelkka / best sled

Miedot eturivin rinkelit